Jak korzystać z lampy katalitycznej?

26-06-2023

Lampy katalityczne zyskują coraz większą popularność! Palenie lampy katalitycznej to sposób na to, by wypełnić wnętrze pięknym aromatem np. lawendy i jednocześnie usunąć nieprzyjemny zapach. Jak wygląda działanie lampy katalitycznej? Jaki najładniejszy zapach do lampy katalitycznej wybrać? Co należy wiedzieć przed pierwszym podpaleniem? Podpowiadamy, jak w pełni wykorzystać właściwości lamp katalitycznych.

Na czym polega działanie lampy katalitycznej?

Pierwsze lampy katalityczne powstały w 1898 roku; to właśnie wtedy francuski farmaceuta Maurice Berger opatentował lampę z palnikiem służącą do dezynfekcji powietrza w szpitalach. Nowoczesne lampy katalityczne są jak małe dzieła sztuki, nie tylko oczyszczające powietrze, ale również wydzielające piękny zapach. Sposób działania pozostał ten sam. W urządzeniu odbywa się spalanie katalityczne, czyli bezpłomieniowe spalanie w niskiej temperaturze.

Na górze lampy montuje się kamień katalityczny ze specjalnym knotem – to baza, z której składa się każda lampa katalityczna. Jak używać takiej lampy? Do lampy wlewa się specjalny płyn na bazie alkoholu, który zostaje wchłonięty przez knot i przetransportowany do kamienia. Kamień przekształca płyn w cząsteczki O3, a te z kolei rozkładają bakterie oraz neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Dodatkowo zapach płynu roznosi się po pomieszczeniu nawet do kilku godzin po zgaszeniu lampy. Cały mechanizm jest na tyle prosty, że wystarczy odrobina wprawy, by korzystać ze wszystkich zalet lampy zapachowej.

Palenie lampy katalitycznej krok po kroku

Lampę zapachową należy napełnić specjalnym olejkiem zapachowym (Uwaga! To musi być olejek do lampy katalitycznej, ponieważ tradycyjne olejki eteryczne mogą uszkodzić knot) do ok. 2/3 wysokości i pozostawić na ok. pół godziny, by knot nasiąknął płynem, a następnie przykryć nakładką. Po upływie tego czasu podpal kamień – zrób to ostrożnie, ponieważ płomień może mieć nawet kilkanaście centymetrów wysokości. Po 2–3 minutach zdmuchnij kamień i ponownie nakryj go ozdobną nakładką.

Lampa zapachowa Ashleigh & BurwoodW tej chwili rozpoczyna się proces oczyszczania powietrza; lampa żarzy się i jednocześnie intensywnie wydziela zapach. Po ok. 30 minutach nakryj kamień gasidłem, by zatrzymać proces katalityczny. Zachowaj ostrożność – lampa jest bardzo rozgrzana, więc należy pozostawić ją do ostygnięcia. Olejki do lamp katalitycznych są komponowane w taki sposób, by zapach utrzymywał się w powietrzu nawet do kilku godzin po zgaszeniu lampy.

Zawsze zwracaj uwagę na to, by w lampie nie zabrakło płynu podczas palenia, ponieważ wpływa to na żywotność knota. A jak wygląda zmiana zapachu w lampie? Możesz wypalić olejek do końca lub przelać go z powrotem do butelki i pozostawić lampę do wyschnięcia. Następnie użyj olejku neutralnego, wypal go do końca i napełnij lampę nowym zapachem.

Jaki najładniejszy zapach do lampy katalitycznej wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: Twój ulubiony! W ofercie naszego sklepu znajdziesz Ashleigh & Burwood, czyli wysokiej jakości wkłady do lamp zapachowych. Powstają z najlepszych składników i jednocześnie są oryginalnymi kompozycjami zapachowymi – nie musisz samodzielnie tworzyć mieszanek.

Na co dzień doskonale sprawdzi się na przykład energetyzująca kompozycja Sea Breeze, orzeźwiająca Green Bamboo czy delikatna Every Cloud. Wśród zapachów tej marki znajdziesz także subtelne kwiatowe bukiety oraz cięższe, wieczorowe propozycje – w sam raz na specjalne okazje. Z pewnością wybierzesz spośród nich wiele zapachów, które przypadną Ci do gustu.