Palenie świec- baza wiedzy

Jak dobrze wypalać świecę?


 

Aby świeca dobrze się wypalała i osiągnęła maksymalny czas uwalniania zapachu należy zastosować się do kilku prostych rad:

  • Przed zapaleniem świecy każdorazowo należy przyciąć knot do długości ok. 3 mm. Dzięki przycięciu knota płomień będzie stabilny i równomierny a świeca nie będzie kopcić.

 

  • Najważniejsze jest pierwsze palenie świecy. Świeca powinna jednorazowo palić się tak długo aby wosk roztopił się do brzegu szkła czyli min. 3-4 godziny. W ten sposób roztopiony wosk pokryje całą górną powierzchnie świecy i zapobiegnie „tunelowaniu”. Warto pamiętać o tym aby powierzchnia wosku była wolna od resztek spalonego knota, zapałek lub innych zanieczyszczeń

 

  • Podczas palenia świecy postaw ją na odpornym na ciepło podłożu i pamiętaj, aby nigdy nie używać świecy która jest uszkodzona lub pęknięta.

 

  • Zgaś świece przy pomocy zagaszacza.

 

Co jeśli świeca dymi?

Jeśli knot świecy zaczyna kopcić to znaczy że jest on zbyt długi lub źle przycięty. Należy zgasić płomień zagaszaczem i następnie po zastygnięciu wosku przyciąć ponownie knot - powyższa rada dotyczy świec z bawełnianym knotem - w przypadku świec Woodwick z drewnianym knotem odradzamy używanie nożyczek do knota, a zalecamy ręczne skruszenie wypalonego knota trzymając świecę do góry nogami. Drugim z powodów kopcenia świecy może być to, iż świeca stoi na przeciągu lub w pomieszczeniu o dużym natężeniu ruchu. Należy wtedy przestawić świece w inne miejsce, lub skorzystaæ z kloszy lub nakładek Illuma-lid zaprojektowanych w tym celu, aby stabilizować płomień świecy.

Co jeśli świeca wypala się „tunelowo”?

Wypalanie tunelowe to nieprawidłowe wytapianie się wosku. Wosk nie rozpuszcza się po brzegi świecy, tylko ku dołowi aż do dna. Jeśli świeca wypala się tunelowo to znaczy, że czas jednorazowego palenia był zbyt krótki i wosk na powierzchni nie miał szansy roztopienia się aż po brzegi świecy. Warto więc pamiętać o tym, aby jednorazowo świecê paliæ ok 3-4 godziny tak, aby płynny wosk pokrył całą powierzchnie świecy. Jeśli jednak nasza świeca zaczęła wypalać się tunelowo z pomocą przyjdą akcesoria Yankee Candle – klosze i nakładki Illuma-lid, które nie tylko pozwolą na stabilizację płomienia i zwiększenie temperatury wokół niego, ale będą również wspaniałym dodatkiem wizualnym Twojego wnętrza.